Vize ve Lisans İşlemleri

Lisans ve Vize İşlemlerini Yaptıracak Olan Sporcularımızın Dikkatine!

14 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’ne göre 2020 yılı başından itibaren sporcuların lisans, vize ve transfer ile ilgili iş ve işlemleri, il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda Sporcu lisansı, il/ilçe Spor Müdürlükleri tarafından düzenlenmekte, vize işlemleri il/ilçe müdürlüklerince Bakanlığın bilişim sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lisans ve vize şartları ise Türkiye Briç Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatı ile belirlenmektedir. Anılan Yönetmeliğe göre lisans, sporcu lisansı veya sporcu kartı olmak üzere iki şekilde düzenlenebilmektedir.
Sporcu lisansı, kulüp lisansı ya da ferdi lisans olarak ikiye ayrılır. Ferdi lisans veya kulüp lisansı Talimatta belirlenen kurallar dahilinde birbirine dönüştürülebilmektedir. Dönüşüm işlemleri il/ilçe Müdürlükleri tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ayrıca anılan Yönetmelik gereği vize işlemi sonrası İl/İlçe Spor Müdürlüğünden verilen lisanslar üzerinde yer alan lisans noları, ilgili İl/İlçe Spor Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu Lisans numaraları Master Point (MP) numarası değildir. Diğer bir ifade ile lisans noları MP numaralarının yerine geçmiş değildir. Lisans No ve MP Numarası birbirinden farklı olup, TBF tarafından verilmiş olan MP numaraları aynen devam etmektedir. Federasyon faaliyetlerinde Türkiye Briç Federasyonunda kayıtlı olunan MP numaralarınızı kullanmanız gerekmektedir.

2024 Yılı Üyelik, Lisans ve Vize İşlemleri

2019 yılında Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliğine göre lisans/vize işlemleri il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

2018 ve 2019 yıllarında sporcularımızın çoğunun bilgileri sisteme aktarılmıştır. Ancak bilgilerinde eksiklik olan sporcuların aktarımları yapılamamıştır. Bu durumda olan sporcuların il/ilçe müdürlüklerinde kayıtları bulunmadığında lisans işlemlerinde yer alan evrakları teslim ederek tekrar lisans çıkarması gerekmektedir.

Ulusal yarışmalara katılmayan sporcularımızın ve kulüplerimizin işlemlerini kolaylaştırabilmek için masterpoint sistemi üyelik hizmetine geçilmiştir.

Üyelik

Masterpoint sistemine üye olup Türkiye Briç Federasyonundan masterpoint numarası almış olan sporcular üye kabul edilirler. Üyelikleri aktif olan sporcular kulüp turnuvaları, online turnuvalar ve festivallere katılabilir. Üyelik ücretini Havale/EFT yöntemi ile ödeyen sporcular, üzerine fark ödedikten sonra bütün ödemelerin dekontlarını il/ilçe spor müdürlüğüne götürerek vize işlemi yaptırabilirler. Ancak kredi kartı ile yapılan ödemeler iade edilmez.

Üye olmak isteyenler https://mp.tbricfed.org.tr/register adresinden üye olabilirler. Üyeliği aktif etmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Üyelik ücretini (192TL) federasyonun aşağıda yer alan hesabına yatırmak veya Masterpoint sistemine giriş yapıp üyelik ücretini (192 TL) kredi kartı ile ödemek (kredi kartı ödemeleri iade edilmemektedir.)
 • Masterpoint sistemi içerisinde yer alan sporcu taahhütnamesini sisteme giriş yapıp onaylamak


Lisans İşlemleri

Federasyonun düzenlediği canlı yarışmalara katılmak için lisanslı sporcu olmak zorunludur. Lisans çıkarma işlemi ücretsizdir.

Lisans başvuruları e-devlet’e giriş yapılarak gençlik ve spor bakanlığının spor bilgi sistemi içerisinde yer alan başvurular kısmının altındaki e-lisans kısmından yapılabilir.

Ayrıca lisans başvuruları il/ilçe spor müdürlüklerine yapılabilir. İl ilçe spor müdürlükleri tarafından lisans çıkarmak için istenen belgeler şunlardır:

 • Ferdi lisans talep formu
 • Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya engeli olmadığına dair yazılı sağlık beyanı (Ek-1) (E-devlet üzerinden yapılabilir)
 • 18 yaşından küçükler için veli/vasi yazılı izin belgesi (Ek-2) (E-devlet üzerinden düzenlenebilir.)
 • Ferdi lisans için 2 adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Kulüp lisansı için 3 adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Kulüp lisansı için kulüpten alınan ve sporcunun kulüple ilişkisini gösteren belge (Ek-3)


Vize İşlemleri

Sporcuların briç faaliyetlerine ve yarışmalara katılabilmesi için ilgili sezonda vizeli lisanslarının olması gerekir. Vize işlemleri il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yapılır. Vize işlemleri sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya engeli olmadığına dair yazılı sağlık beyanı (Ek-1) (E-devlet üzerinden yapılabilir)
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf (Bazı yerler fotoğrafı dijital ortamda da kabul ediyor.)


2024 Yılı Vize Ücretleri

Ferdi Vize: 384 TL

Kulüp Vize: 384 TL

Engelli Vize: 62 TL (Engelli raporu/kimliği lisans@tbricfed.org.tr adresine mail atılmak zorundadır.)

16-25 yaş arası Genç Vize: 47 TL

16 yaş altı Genç Vize: Ücretsiz

Banka Bilgileri

Hesap Adı: Türkiye Briç Federasyonu Başkanlığı

!!!!! Havale/EFT yaparken hesap adını eksiksiz yazmalısınız !!!!! Ayrıca açıklama kısmına TC’nizi yazmayı unutmayınız !!!!!

Türk Ekonomi Bankası (TEB)  

TR 5100 0320 0000 0000 9574 0913

Diğer istisnai transfer işlemleri ile ilgili Türkiye Briç Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatına ulaşmak için tıklayınız

İstanbul İlçe Spor Müdürlükleri

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

 • Lisans/vize işlemlerini tamamladım. Neden Masterpoint Sisteminde görünmüyor?

Yapılan işlemlerin işlenmesi 48 saat içerisinde yapılmaktadır. Bu nedenle işleminiz gerçekleştirilmemiş olabilir. Lütfen 48 saat geçmeden federasyonu aramayınız.

Havale/eft yaparken alıcı bilgisini tam ve doğru olarak yazdığınızı kontrol etmelisiniz. Alıcı bilgisi ile iban numarası eşleşmediğinden paranız hesabınıza iade edilmiş olabilir.

Yukarıdaki adımları kontrol ettiğiniz halde işleminiz yapılmadıysa federasyon ile iletişime geçiniz. 

 • İl/İlçe Spor Müdürlüğüne gittim. Sistemde kaydımın olmadığını veya lisansımın olmadığını söylediler. Ben kaç senedir briç oynuyorum. Lütfen il/ilçe spor müdürlüğüne bildirir misiniz? Veya Problem nedir?

Masterpoint sisteminden il/ilçe spor müdürlükleri tarafından kullanılan sisteme veri aktarımı 2018 ve 2019 yılında yapılmıştır. Ancak verilerinde herhangi bir eksik bulunan sporcularımızın aktarımları gerçekleştirilememiştir. Bu nedenle sistemde kaydı görülmeyen sporcuların lisans çıkarma işlemini yapması gerekmektedir. 

 • Lisans/vize işlemleri için sağlık raporu almak zorunlu mudur? 

Hayır. Sağlık raporuna ihtiyaç bulunmamaktadır. Sağlık beyanı vererek işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

 • Sadece kulüpte, online platformlarda veya festivalde oynuyorum. Ne yapmam gerekiyor? 

Lisans/vize işlemlerinizi yaparak bütün faaliyetlere katılma hakkı elde edebilirsiniz.

Bu işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız, üyelik bölümünde yer alan işlemleri yaparak, üyeliğinizi aktif etmeniz yeterli olacaktır.

 • Daha önce kulüpte veya online platformlarda oynamak için üyelik ücretini kredi kartı ile ödedim. Şimdi il/ilçe spor müdürlüğüne giderek lisans çıkarmak istiyorum. Tekrar ücret ödememe gerek var mı?

Hayır. İlk defa lisans çıkaran sporculardan ücret alınmaz. Lisans işlemleri bölümünde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 • Daha önce kulüpte veya online platformlarda oynamak için üyelik ücretini kredi kartı ile ödedim. Şimdi il/ilçe spor müdürlüğüne giderek vize işlemini yapmak istiyorum. Tekrar ücret ödememe gerek var mı?

Evet. İl/ilçe spor müdürlüğü başvuru yapılan gün için geçerli vize bedelinin ödendiğine dair dekontu görmek zorundadır. Bu nedenle vize bedelini Havale/EFT ile federasyon hesabına yatırarak dekontu il/ilçe spor müdürlüğüne götürmeniz gerekmektedir. Vize işlemleri bölümünde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 • Daha önce kulüpte veya online platformlarda oynamak için üyelik ücretini Havale/Eft ile ödedim. Şimdi il/ilçe spor müdürlüğüne giderek vize işlemini yapmak istiyorum. Tekrar ücret ödememe gerek var mı?

Eğer ilk ödemeye ilişkin dekont elinizde bulunuyorsa, vize bedeli ile arasındaki farkı Havale/Eft ile federasyon hesabına yatırıp, her iki dekont ile beraber il/ilçe spor müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

Eğer ilk ödemenin dekontuna ulaşamıyorsanız, vize bedelinin tamamını tekrar yatırarak ödeme dekontu ile beraber il/ilçe spor müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

 • Daha önce kulüpte veya online platformlarda oynamak için üyelik ücretini kredi kartı ile ödedim. Şimdi il/ilçe spor müdürlüğüne giderek vize işlemini yapmak istiyorum. Kredi kartı ödemesine ilişkin federasyondan belge alıp, fark ödemesi yaparak vize işlemi yapabilir miyim?

Hayır. Lisans/vize işlemleri için il/ilçe spor müdürlükleri banka dekontu görmek zorundadır. Bu nedenle federasyondan alınacak olan evrağın bir geçerliliği bulunmadığından herhangi bir evrak verilmemektedir.