Tarihçe

Türkiye Briç Federasyonu Tarihçesi

Ülkemizde ilk briç turnuvası 1954 yılında düzenlenmiş, ilk milli takımımız 1969’da Oslo’da yarışmıştır.

Türkiye Briç Federasyonu 1997 yılında kurularak, Spor Bakanlığı’na bağlanmıştır.

*** Federasyonumuzun detaylı tarihçesi üzerinde çalışılmaktadır, yakında sizlerle paylaşılacaktır.

Briç Tarihçesi 

Bricin mevcudiyetinin izleri İngiltere’de 16. Yüzyılın başlarına dayanır. İngilizlerin Whist isimli oyunundan evrimleşerek bugünkü halini aldığı düşünülmektedir. Bricin ortaya çıkışı ile ilgili bir çok tartışmalı iddia vardır. Ancak briç alanında otoritesi ile tanınan ACBL (American Contract Bridge League) konuya son noktayı koymuş, bricin İstanbul’da başladığı ile ilgili ipuçlarının en gerçekçi iddia olduğunu kabul etmiş ve yayınlarını bu doğrultuda yapmıştır.

ACBL yayınlarında bricin tarihinden bahsedilirken “ ilk defa Türkiye’de İstanbul’da oynanmıştır ve adını Haliç’in üzerinde bulunan Galata Köprüsü ile ilgisi nedeniyle bridge olarak almıştır” denmektedir.

Sonuç olarak 1856’daki Kırım Savaşı sırasında İstanbul’a gelen İngiliz askerleri ile Türkler’in ortaklaşa yarattığı bir oyun olarak kabul edilen bricin anavatanı Türkiye’dir. Oyunun ilk kuralları 1871’de konmuştur.

1958 yılında kurulan Dünya Briç Federasyonu tarafından ilk Briç Olimpiyatı 1960 yılında düzenlenmiştir. 2004 yılında yapılan 12nci Briç Olimpiyatı 83 ülke ve 3000 kişinin katılımı ile İstanbul’da yapılmıştır.