EBL Online Kadınlar Antrenman Programı Bilgilendirme

Değerli sporcularımız,

EBL Kadınlar Kurulu’nun girişimi ile Ocak 2023 ayı içinde BBO’da başlayacak olan bir “Online Kadınlar Antrenman Programı” düzenleniyor. Bu konuda TBF Kadınlar Kurulu desteği ile de, EBL Kadınlar Kurulu nezdinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Bu yarışmanın amacı, Milli Takım’a girerek ülkelerini uluslararası platformda temsil etme olanağı bulamayan her düzeyden kadın briççilerin başka ülkeden rakiplere karşı oynayarak deneyimlerini artırabilmelerini sağlamak.

Adından da anlaşılabileceği gibi, bu bir Uluslararası Şampiyona değil, bu bir antrenman programı. Bu turnuvada derece alan takım veya oyuncular her hangi bir unvan, masterpoint vs kazanmayacaklar. Sadece, uluslararası bir yarışma ortamında, farklı düzeylerdeki rakiplere karşı iyi ve ciddi briç oynama, ortaklıklarını geliştirme, uluslararası briçi deneyimleme, yeni dostluklar kurma fırsatını bulacaklar.

Dörtlü takımlar formatında oynanacak turnuvanın detayları (maçlar lig usulü mü, swiss mi, knock-out mu oynanacak, kaç board üzerinden, seyirciye açık mı değil mi, vs) henüz belirlenip duyurulmadı. Ancak, uluslararası bir turnuvaya gayrı-resmi de olsa Türkiye’yi temsilen katılan bir oyuncu sıfatıyla turnuvaya katılacak tüm oyuncularımıza bir hatırlatmada bulunmakta yarar görüyoruz:

BBO Platformunda düzenlenen tüm EBL turnuvalarında;

  • Bir masada oynayan tüm oyuncu ve izleyicilerin internete bağlandığı IP-adresleri, ve BBO’ya girmek için kullandıkları farklı cihazların (Laptop, tablet veya telefon) kendine özel MAC-adresleri kayıt altına alınıyor,
  • Katılımcıların BBO’da kullanmakta oldukları birden fazla kullanıcı adı varsa bunlar arasında karşılaştırmalı giriş kayıtları tutuluyor,
  • BBO’ya giren herhangi bir oyuncunun kaç dakika süre ile hangi masaya oyuncu veya seyirci olarak girmiş olduğu kayıt altına alınıyor
  • Şüpheli (makul briçe aykırı) oyun tarzı tercihine rağmen başarı oranı ve sıklığı yüksek oyuncular hakkında yapılan şikayetler değerlendirmeye alınıyor
  • Bütün bu bilgilerin analizi sonucu varılan sonuçlar “EBL Araştırma ve İnceleme Birimi” tarafından değerlendiriliyor ve her hangi bir olumsuzluk söz konusu olduğunda gerekli yaptırımın uygulanabilmesi için ilgili federasyona bilgi veriliyor.

EBL Yönetimi, bir ülkenin yerel veya ulusal turnuvalarında yaşanan usulsüzlük ve kural ihlallerine karşı uygulanacak yaptırımları genellikle o ülkenin federasyonuna bırakmayı tercih ediyor. Ancak, EBL tarafından organize edilen uluslararası etkinliklerde izinsiz bilgi kullanarak rakiplerine karşı avantaj sağlamaya çalışan oyunculara (kısaca hilecilere), gerekli gördüğünde doğrudan yaptırım uygulamaktan çekinmiyor.

Ülkemiz ve Federasyonumuzun itibarına gölge düşürebilecek her hangi bir olumsuzluğun yaşanmaması açısından, tüm katılımcılarımızın BBO platformunda etik ve temiz briç oynanması konusuna en üst düzeyde hassasiyet göstermeleri önemle rica olunur.

Saygılar

Aylin Güventaş

EBL Kadınlar Kurulu Türkiye Koordinatörü