Reklam

Spor Toto

rewind:Başa al, (Çalışmazsa sayfayı yenileyin.)
previus:Önceki el,
next:Sonraki el,
option:Seçenekler,
play:Kendiniz tıklayarak deneyin.


♥R atağını boşlamayı düşünmediğinizi varsayıyoruz. Eğer risk alıp boşladıysanız umarız ♥2’li vermediniz. Çünkü bu kartı gören South elinde başka antre olmadığını düşünüp başka arayışlara örneğin trefle girebilir. Körü hemen aldınız. 3♠ + 1♥ + 3♦ + 0♣ = 7 garanti löveniz var. 2 ekstra karo lövesine gerek var. Kötü dağılım olasılığı karşısında nasıl oynamalısınız? Karoları oynarken dikkat etmeniz gereken bir şey var mı?Karoların kötü dağılımına önlem alırken, iyi dağılıma batmayın. Bu nedenle önce yerden yani çift onörlü taraftan büyük bir karo oynayın. İkinci karoyu elden R ile alın. Dağılım uygun ise sorun yoktur. North’un 2. karoya uymaması halinde West’in V’sine empas atabilirsiniz ama bir şartla!! Yerin büyük karosuna giderken elden 10’luyu oynamadıysanız şansınıza küsün. Yere geçeriniz olmadığından, sağlamış olduğunuz karolara elveda dersiniz. Briç o kadar da kolay bir oyun değildir. Dikkat!! Tüm önlemleri aldım dediğiniz anda, çok önemli bir ayrıntıyı atlamayın!


3. trefl lövesini çakarak aldınız. Koz A ve R ile devam ettiniz. Kötü haber!! 4/1 dağılım. 2 kaybınız daha var gibi gözüküyor. Peki size tuhaf gelebilir ama kaç alıcınız var, biliyor musunuz? Kitaplar koz oyununda ısrarla kayıpların sayıldığını söylerler ama bazen işler tersine dönebilir. Kontratı gerçekleştirmeniz için kaç löve almanız gerektiğini düşünün!! 2 pik löveniz garanti. 3 karo ve 5 kör alırsanız kontratı yaparsınız. Ama löveleri doğru sıralama ile oynamalısınız. Yere tek geçeriniz var. Karoları Doğu’dan kaçırmanız lazım. ♠R ve 2 tur karoyu elden oynadıktan sonra ♠A ile yere geçip karo çevirirken; Doğu çakarsa, zaten alacağı koza küçük karonuzu verirsiniz. Doğu çakmazsa ♦D ile alır, son karoyu yere çaktırırsınız. Doğu salt kozunu alır. Renk kontratlarında bazen alıcılarınıza odaklanmanız gerekebilir!


2 Kör + 3 Karo + 1 Trefl, 6 hazır löveniz var. Alternatifleriniz: 1 – ♠A’ı çıkartıp 2 pik lövesi üretebilirsiniz. 2 - 4. karoyu sağlayabilirsiniz. 3 – 2/2 trefl partajı var ise 3 trefl lövesi alabilirsiniz. Bu alternatifleri hangi doğru sıralama ile oynamalısınız? Kontratı başarmanız için birden fazla yol var ise bu şansları birleştirmeniz gerekir. Önce trefli dışarı verirseniz ve eğer trefl kötü dağılmış ise siz ♠A’ı çıkartamadan körler sağlanır. Doğru oyun önce karo partajını test etmek, başarılı olur ise ♠A’ını çıkartmak, başarılı olmaz ise el hala sizde iken trefl partajını denemektir. Bu şekilde oynayarak körünüz yıkılmadan 2. şansı elde edersiniz. Alternatif löveleri ararken şanslarınızı birleştirin!!

Şlemi bulamayan çiftler üzülmesin. Bu elin amacı zamanlamanın önemini vurgulaması. Atağın trefl olması sizin için bir şans. Bu şansı değerlendirmeniz lazım. Elinize göre 2 pik ve 2 karo kaybınız var. 2 trefle bunlardan 2’sini atabilirsiniz ama kontratı gerçekleştirmek için yeterli olmuyor. Nasıl oynamalısınız? Atağa yerden küçük verin ve elden çakın. Hemen yere doğru küçük karoyu oynayın. ♦A deklarasyona göre West’de. Hemen alır ise sorun kalmaz. Treflere pik atarsınız. Almaz ise treflere karo atar, 3. pike yerden çakarsınız. Treflere hemen kağıt atmaya kalkarsanız bu şansınız olmaz. Deklarasyondan aldığınız bilgiyi doğru zamanlama ile kullanın!!